Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Rower to nie tylko przyjemny środek transportu, ale także doskonały sposób na pozbycie się kilku zbędnych kilogramów, wzmocnienie kręgosłupa i zrelaksowanie po całym dniu pracy. Poznaj zalety korzystania z roweru.

W czym pomaga jazda na rowerze?

W dużym miastach często problemem są korki, które uniemożliwiają dojechanie do pracy na czas, przez co z kolei trzeba wychodzić z domu wcześniej. Dodatkowo denerwujemy się, gdy stoimy kilkadziesiąt minut na jednej ulicy. W takiej sytuacji rower jest idealny – trasę przemierzymy o wiele szybciej, bez korków i trąbiących kierowców. Dużym ułatwieniem są coraz częściej powstające trasy rowerowe, które znacznie ułatwiają poruszanie się po mieście. Zmiana środka komunikacji pozwala również na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ przestaniemy wydawać je na paliwo lub kartę miejską. Ponadto rower, w przeciwieństwie do samochodu, nie wypuszcza spalin do atmosfery, więc nie przyczyniamy się do zanieczyszczania powietrza. To również jest bardzo ważne, szczególnie teraz, gdy okazuje się, że niektóre miasta mają podniesiony poziom smogu.

Dlaczego warto jeździć na rowerze?

Jeżdżenie rowerem jest nie tylko pozytywne dla środowiska, ale również dla naszego ciała. Przede wszystkim przyzwyczajamy organizm do ruchu – w normalnej sytuacji siedzielibyśmy w autobusie lub samochodzie, teraz zmuszamy mięśnie do pracy. Dodatkowo rower nie obciąża stawów, więc jest bezpieczny dla osób, które mają problemy z kolanami. Ci, którzy mają schorzenia kręgosłupa, również skorzystają na jeździe rowerem, muszą jednak pamiętać o utrzymywaniu tułowia pod odpowiednim kątem (czasem mamy źle ustawione siodełka i przez to jeździmy za bardzo pochyleni).
Nie można zapomnieć o samopoczuciu – jazda na rowerze pozwala na wyciszenie, zrelaksowanie się i odprężenie. Szczególnie poleca się wyprawy na wieś lub do lasu, gdzie nie trzeba być aż tak skupionym, jak w mieście, można się zrelaksować, ewentualnie posłuchać muzyki i odpocząć po ciężkim tygodniu.

Jakie mięśnie pracują podczas jazdy rowerem?

Przede wszystkim mięśnie nóg – przy pedałowaniu pracują szczególnie uda i pośladki. Możemy również wysmuklić łydki, ponieważ one również odczuwają nacisk. Niektóre kobiety boją się, że od jeżdżenia rowerem urosną im mięśnie, jednak nie jest to do końca prawda. Nogi mogą stać się bardziej napięte, zniknie nadmiar tłuszczyku – ale żeby spowodować rozrost mięśnia, potrzeba odpowiedniej diety, ponieważ bez budulca mięsień nie zacznie się rozbudowywać.
Rower a mięśnie brzucha: czy jest jakaś zależność między tymi dwoma rzeczami? Oczywiście! Jazda przede wszystkim spala tłuszcz, więc łatwo można pozbyć się niechcianego tłuszczyku w okolicach bioder. Same mięśnie brzucha pracują intensywniej przy podjazdach, gdy napinamy ciało, by pokonać opór.
Zdecydowanie warto przesiąść się na rower i skorzystać z jego dobrodziejstw. Pamiętajmy jednak o tym, by zawsze mieć przy sobie coś do picia (na długą i wyczerpującą wycieczkę przyda się izotonik) oraz kask, który uchroni nas przed urazami głowy.